اسپیس فریم چیست ؟

اسپیس فریم

اسپیس فریم نوعی سیستم خرپاست که به صورت ۳ بعدی طراحی و تولید شده و دهانه های آن در دو جهت امتداد یافته نوع چیدمان و شکل کلی ساختار اسپیس فریم به گونه است که بسته به متریال استفاده شده و قطر مفتول تحمل بار یا سازه های آویخته شده به آن را تعیین می سازد.

اسپیس فریم از مدول های یکسان و تکرار شونده با لایه های موازی در بالا و پائین تشکیل شده است. اسپیس فریم به مجموعه سازه های مشابهی گفته می شود که شامل :

 

شبکه ها ، طاقها ، برجها ، شبکه های کابلی ، سیستم های پوسته ای و غشایی ، سازه های تاشو می شود.
در واقع اسپیس فریم ها از الگو های هندسی در مقطع های مثلث یا مربع طراحی و ساخته می شود.

بررسی کلی تاریخچه :

 

تاریخچه واقعی ساخت داربست و اسپیس فریم ها به زمان انسان های اولیه باز میگردد که از همچین ساختار مشابهی برای برپایی چادر یا سرپناه استفاده می شود .
با گذشت سال های طولانی با بررسی تاریخچه کشور های کهن همچون چین ، روم و ایران باستان و نیز در دوره ی صفویه از چنین ساختاری برای برای ساختن سالن ها ، آمفی تأتر ها ، قصر ، مساجد و… از چنین ساختاری استفاده میکردند.اما نقطه ی عطف سازه های کنونی در سال ۱۹۰۶ رقم خورد که الکساندر گراهام بل از این مهندسی برای ساخت کایت پرواز استفاده کرد و به نوعی عرصه جدیدی به سوی این سازه گشوده شد.
جالب است بدانید الکساندر گراهام بل اولین مهندسی بود که در حدود ۹۰ سال پیش اثبات نمود که با قرار دادن صحیح اعضاء سازه در کنار یکدیگر میتوان سازه های محکم اما سبک را ایجاد کرد.
برخی از مزایای اسپیس فریم ها :
زیبایی : شاید اولین و یکی از مهم ترین خصوصیت هایی که با یک نگاه به یک سازه که به واسطه اسپیس فریم برپا شده زیبایی هندسی و بصری آن سازه است.
عبور تجهیزات : یکی دیگر از مزایای این نوع سازه ها امکان عبور تأسیسات برقی و مکانیکی از داخل سازه هاست.
سبک اما مقاوم : به دلیل متریال استفاده شده در ساخت اسپیس فریم ها وزن بسیار پائینی خواهند داشت.
سرعت : اسپیس فریم ها بدون احتیاج به نیرو های انسانی زیاد و یا استفاده از ابزارآلات در کوتاه ترین زمان قابلیت برپایی آسانی خواهند داشت.
از دیگر مزایای اسپیس فریم ها میتوان به هزینه ی پائین در دهانه های بزرگ ، امکان باز و بست مجدد سازه ، تغییر در فضای ایجاد شده ، ضریب امنیتی بالا و استحکام همراه با عمر مفید نام برد.
این سازه ها از لحاظ ساختار نیز دسته بندی میشوند . ( سازه های چلیکی ، گنبدی ، تاشو ، بادشو ، ماهواره ای و پل های اسپیس فریم .)
متریال قابل استفاده برای تولید این نوع سازه به طور کلی به ۳ ماده چوب ، فولاد و آلومینیوم خلاصه میشود که البته استفاده از چوب بسیار ابتدایی بوده و به قرون وسطی بازمیگردد اما در عصر حاضر از فولاد برای ساخت سازه های بزرگ و عموماً دائم و از آلومینیوم برای سایر کاربری ها استفاده میشود .

از بارزترین کاربری های اسپیس فریم میتوان به موارد ذیل اشاره کرد .

۱-ساخت انواع غرفه نمایشگاهی

۲-ایجاد سوله های موقت و دائم

۳-ساخت پارکینگ های موقت و دائم

۴-ساخت انواع سن و استیج برای برگزاری مراسم و رویداد ها

۵-ساخت انواع طاق

۶-ایجاد فضا برای نور پردازی در مراسم و جشن ها

۷-امکان آویختن انواع سیستم نور و صدا

شرکت مدیریت همایش و سازه های نمایشگاهی دیماح نزدیک به ۱۲ سال است که از اسپیس فریم های شرکت پرولایت برای خدماتی همچون اجاره و برگزاری مراسم شما عزیزان استفاده میکند .

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این نوع سازه حتماً به برگه محصول اسپیس فریم پرولایت مراجعه فرمائید و یا در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید .

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *