برپایی غرفه برای شرکت های Logimat و Jungheinrich کشور آلمان ، توسط شرکت دیماح

سومین دوره نمایشگاه بین المللی  AMB Iran در مکانی جدید در مجتمع شهر آفتاب برگزار شد. این مجتمع با بیش از 25 هزار متر مربع وسعت، جدیدترین و به روز ترین مکان برگزاری نمایشگاه تجاری در تهران است. این مکان به سبب محل قرارگیری آن و نزدیکی به فرودگاه، مترو و همچنین سه اتوبان اصلی مجاور دسترسی غرفه داران و بازدیدکنندگان را آسان ساخته است.

همه مهمانان داخلی و خارجی نمایشگاه

براساس آمار سومین دوره نمایشگاه AMB Iran میزبان ۴۰شرکت‌کننده ایرانی خواهد بود که قصد دارند در این رویداد ۴روزه آخرین دستاوردها و ابداعات خود در زمینه صنعت داخلی ماشین ابزار را ارائه کنند.
سایپا، کنترل‌افزار تبریز، صنایع ماشین ابزار، گروه صنعتی KSP، میرسان تدبیر و راستینه از جمله شرکت‌های مطرح حاضر در نمایشگاه به شمار می‌آیند. علاوه بر شرکت‌های داخلی، بیش از یکصد شرکت‌کننده خارجی از ۱۲کشور از جمله آلمان، ایتالیا، فرانسه، ترکیه، اتریش، سوئیس، چین، ژاپن، تایوان، جمهوری چک و روسیه نیز در این رویداد حضور می‌یابند.

از آلمان تا ایتالیا
به‌دنبال گسترش همکاری‌های وزارت فدرال امور اقتصادی و انرژی آلمان با ایران، آلمانی‌ها این رویداد را به‌عنوان نمایشگاه تجاری رسمی می‌شناسند و به همین دلیل هم بزرگترین گروه خارجی حاضر در این نمایشگاه از کشور آلمان است. بیش از ۴۰شرکت آلمانی از جمله شرکت‌های Erwin Junker، Gühring، Ziersch، Mapal präzisionswekzeuge، W.Loeser، SW Machines Wedolit، Boehlerit، AMFو… در این نمایشگاه شرکت کرده و آخرین تولیدات و دستاوردهای خود را در AMB Iran به نمایش می‌گذارند.
علاوه بر این اتحادیه سازندگان ماشین ابزار ایتالیا(UCIMU) به همراه بیش از ۲۵شرکت‌کننده در این نمایشگاه حضور خواهند یافت. در کنار Samputensili، Rettificatrici Ghiringhelli، Cosbergو Autoblock، شرکت Sandvik Coromant در گام نخست ماشین ابزارهای خاص صنایع اتوماسیون و انرژی را ارائه می‌دهد. ابزارهای جانبی دیجیتال مانند نرم‌افزار با قابلیت محاسبه میزان بهره‌وری و برنامه آموزشی آنلاین نیز ارائه خواهد شد.

 رونمایی از آخرین دستاوردهای ماشین‌آلات صنعتی
در نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌ابزار و تجهیزات فلزکاری ۲۰۱۸ AMB Iran ماشین‌آلات و دستگاه‌های بسیار مدرن صنعت ماشین‌ابزار که تاکنون در ایران معرفی نشده‌اند، در معرض نمایش قرار خواهند گرفت. یکی از ماشین‌آلات بسیار مهم که در نمایشگاه ارائه خواهد شد، نسل چهارم ماشین‌های پنج‌محور با دقت فوق‌العاده بالا بوده که باتوجه به سابقه تولید ۱۵ساله در شرکت SW Machines تا کنون در ایران نمایش داده نشده است. سری جدید BA ۳۲۲ همچنان به‌صورت تک بلوک با سه‌محور خطی، میز چرخان دوبل و ۱، ۲ یا ۴ اسپیندل افقی با فاصله اسپیندل ۳۰۰میلی‌متر، تولید می‌شوند.

 نگاهی به اهمیت AMB Iran
صادق نجفی، مدیرعامل سازمان صنایع‌کوچک و شهرک‌های‌صنعتی‌ایران درباره اهمیت این نمایشگاه می‌گوید: این رویداد فرصت مناسبی است که روابط اقتصادی خود را با کشورهای اروپایی تقویت کنیم چراکه پس از خروج امریکا از برجام، اروپایی‌ها علاقه‌مندی خود را به حفظ این توافق نشان داده‌اند. بیش از ۳۵۰خوشه صنعتی در صنایع کوچک و متوسط ایران شناسایی شده‌اند که برای ارتقای فناوری تولید آنها، از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی حمایت می‌کنیم.
ویلفرید شیفر، رئیس اتحادیه ماشین‌ابزار آلمان نیز معتقد است چنین رویدادی برای احیای روابط ایران با سایر کشورهای جهان حیاتی است. وی می‌گوید: پس از برجام برای احیای روابط خود با صنعتگران ایرانی گام‌های مثبتی برداشتیم و تجربه موفقیت‌آمیزی در برگزاری دو دوره نمایشگاه صنعت ماشین‌ابزار در ایران داشتیم.
رئیس اتحادیه ماشین‌ابزار آلمان تصریح می‌کند: خروج امریکا از برجام شرایط ادامه کار شرکت‌های اروپایی در ایران را با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو کرده، اما ما تلاش می‌کنیم بر چالش‌های پیش رو غلبه کنیم.

هزار مترمربع فضای نمایشگاهی
حدود هزار مترمربع از فضای نمایشگاهی در این رویداد به غرفه‌داران ایرانی اختصاص یافته است. مقایسه فضای زیرپوشش نمایشگاه در سال گذشته نشان می‌دهد سومین دوره این رویداد نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
علاوه بر این به رسم سال‌های گذشته همایش ویژه این رویداد با حضور کارشناسان عالی‌رتبه در روزهای برگزاری نمایشگاه۲۰۱۸ AMB Iran برپا می‌شود. کارشناسان و شرکت‌کنندگان بین‌المللی دیدگاه‌ها، ابداعات و راهکارهای خود درباره جدیدترین دستاوردهای فناوری را به اشتراک می‌گذارند.
علاوه بر این نشست‌های ۲۰دقیقه‌ای متفاوتی نیز در حوزه‌های برش فلز (به‌عنوان مثال حفاری، فرزکاری، سنگ‌زنی)، ابزار دقیق و سیستم‌های ابزارکاری، فرم‌دهی و فناوری‌های مرتبط با اندازه‌گیری و سنجش است. این برنامه به‌طوررایگان برگزار می‌شود و همه بازدیدکنندگان می‌توانند در آن حاضر شوند.

۲ سال با AMB Iran
تجربه رویداد سال گذشته به اندازه‌ای مثبت بود که شرکت‌کنندگان از آن به‌عنوان رویدادی خارق‌العاده یاد می‌کنند. این رویداد که از ۲ تا ۵ خرداد سال گذشته با همکاری مشترک شرکت نمایشگاهی مسه اشتوتگارت و انجمن سازندگان ماشین ابزار آلمان موسوم به VDW در مجتمع نمایشگاهی شهرآفتاب تهران برگزار شده بود توانست میزبان ۵۷۳۶ بازدیدکننده باشد.
مقایسه تعداد بازدیدکنندگان نسبت به نخستین دوره نشان می‌دهد در دومین دوره این رویداد، آمار بازدیدها رشدی ۱۸۰درصدی را تجربه کرده بود. (در نخستین دوره نمایشگاه ۲۰۲۷نفر از این رویداد بازدید کردند.)
همچنین تعداد ۲۰۲غرفه‌دار در این رویداد حاضر بودند که این تعداد نیز نشانگر رشد بیش از ۱۰۰درصدی در مقایسه با نخستین سال برپایی AMB Iranاست.
براساس آمار از میان ۲۰۲غرفه‌دار، ۸۸ غرفه‌دار از کشور آلمان، ۴۲غرفه‌دار از ایران، ۲۷غرفه‌دار از ایتالیا، ۱۲غرفه‌دار از چین، ۷غرفه‌دار از سوئیس، ۵غرفه‌دار از فرانسه و ۴غرفه‌دار از اسپانیا و باقی از سایر کشورهای جهان حضور داشتند.

یکی از ۵ رویداد برتر برش فلز
آمارهای به‌دست آمده نشان می‌دهد ۸۶درصد بازدیدکنندگان این رویداد در دوره گذشته، فعال صنعتی در بخش‌هایی از جمله خودروسازی، قطعه‌سازی، مهندسی مکانیک و ساخت ابزار و قالب‌زنی بودند.
دلایل اصلی که بازدیدکنندگان برای حضور خود ارائه می‌دادند، عبارت بودند از جمع‌آوری اطلاعات درباره فناوری‌های موجود در بخش‌های ماشین‌ابزار، اتوماسیون، اندازه‌گیری و مهندسی و بستن قراردادهای تجاری. بازدیدکنندگان به‌طور متوسط بیش از ۴ساعت از زمان خود را در فضای نمایشگاه سپری کردند و در نظرسنجی‌های انجام شده در این رویداد؛
۹۶درصد بازدیدکنندگان مصمم به تصمیم خرید محصولات به نمایش درآمده بودند.
۹۵درصد بازدیدکنندگان قصد دارند که دوباره از AMB Iran بازدید کنند.
۹۴درصد بازدیدکنندگان اعتقاد داشتند که AMB Iran از این به بعد برای آنها اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

نوید آینده‌ای روشن
رشد شرکت‌کنندگان این رویداد در کنار افزایش استقبال بازدیدکنندگان باعث رضایت برگزارکنندگان آن شد، به‌طوری که اولریش کرومر، مدیرعامل شرکت نمایشگاهی مسه‌اشتوتگارت به‌عنوان یکی از برگزارکنندگان این رویداد گفت: «نمایشگاه۲۰۱۸ AMB Iran موفقیت بزرگی برای همه عوامل بود. غرفه‌ها همه روزه مملو از بازدیدکننده بود و فضایی آرام همراه با حس اعتماد در کل سالن جاری بود.»
ویلفرید شیفر، رئیس اتحادیه ماشین‌ابزار آلمان نیز پس از پایان دومین دوره این رویداد از استقبال بازدیدکنندگان به عنوان یک عامل مهم یاد کرد و گفت: «تعداد بی‌شمار بازدیدکنندگان از غرفه مشترک آلمان و بحث‌های داغ آنها با غرفه‌داران و عوامل نمایشگاه نویدبخش آینده‌ای روشن‌تر است.»
این رویداد که امسال برای سومین بار همچون سال‌های گذشته با همکاری مشترک شرکت مسه‌اشتوتگارت و اتحادیه سازندگان ماشین‌های تولید ابزار آلمان (VDW) برگزار می‌شود، راهی برای ورود ماشین‌سازان آلمانی به بازار ایران و کشورهای منطقه به شمار می‌رود.
رویداد AMB Iran در واقع زیرشاخه نمایشگاه بین‌المللی فلزکاری AMB (یکی از ۵ نمایشگاه برتر جهان در حوزه فناوری برش فلز) به شمار
می‌آید. بر همین اساس هم دست‌اندرکاران برپایی آن امیدوار هستند سومین رویداد AMB Iran که از ۵ تا ۸ تیر در محل نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب برگزار می‌شود، مانند دو دوره قبل با استقبال خوبی ازسوی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی روبه‌رو شود.

منبع تجارت گستر